Voľnopredajné lieky

Customer Health

Samoliečba je neoddeliteľnou súčasťou moderného prístupu v zdravotníctve. V dôsledku toho je na trhu veľké množstvo voľnopredajných liekov, ktorých mechanizmus účinku je založený na relatívne obmedzenom množstve liečiv. Inovácie v oblasti voľnopredajných liekov spočíva najmä vo vývoji nových liekových foriem, odlišností v dávkovaní a inovácii už existujúcich liečiv.

Spoločnosť Angelini Pharma investuje do výskumu a vývoja liečiv určených na liečbu menej závažných ochorení a tiež do získania registrácie pre ďalšie liečivá pre voľnopredajné lieky. V dôsledku toho je portfólio voľnopredajných liekov Angelini vysoko diverzifikované a zahŕňa nové produkty zamerané na širokú škálu pacientov, ako sú deti, dospelí, ženy a starší ľudia. Medzi výhody používania voľnopredajných liekov oproti liekom na predpis patrí hlavne jednoduchá dostupnosť a nižšie náklady. Okrem toho sú tieto liek s ohľadom na konkurenčné prostredie vyvíjané tak, aby čo najviac vyhoveli vysokým nárokom pacientov a obstáli na konkurenčnom trhu. Tieto faktory dodatočne prispievajú k zvýšeniu adherencie k liečbe s pozitívnym vplyvom na liečbu ochorenia a zároveň znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť.

Angelini Pharma vždy uznávala a podporovala posilnenie postavenia pacientov aj v terapeutickom prístupe zodpovednej samoliečby v súlade so základnými kritériami správneho užívania liekov.

Bolesť hrdla

  • Príznaky

    Bolesť hrdla trápi pomerne veľkú časť populácie. Údaje od praktických lekárov hovoria o tom, že až jedna tretina pacientov k nim prichádza práve z tohto dôvodu. Bolesť hrdla je sprevádzaná začervenaním, opuchom, škrabaním, pálením, zachrípnutím, či ťažkosťami pri prehĺtaní. Väčšinou ide o jednoduché príznaky spojené s infekčným ochorením dýchacích ciest. V prípade miernych ťažkostí je možné tento problém zvládnuť samoliečbou.

  • Príčiny

    Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je zápal. Jedná sa o prirodzenú obrannú reakciu organizmu na rôzne cudzie podnety – prítomnosť škodlivých vírusov, baktérií, kvasiniek, či mechanického poranenia. Je veľmi ťažké rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu dýchacích ciest, keďže príznaky sú veľmi podobné. Preto je jednoduchšie čo najskôr potlačiť zápal, čím ustúpia vyššie uvedené príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Chorôb prejavujúcich sa bolesťou hrdla je omnoho viac. Prejavuje sa tak napríklad aj závažnejšia mononukleóza, refluxná choroba pažeráka (známe pálenie záhy), či zväčšená štítna žľaza. Dôvodom bolesti hrdla však môžu byť aj alergie (tvorí sa viac hlienu a sliznice opúchajú), znečistené ovzdušie, tabakový dym alebo suchý vzduch. Zriedkavo sa môže jednať o prejav závažnejších ochorení, ako je rakovina hltanu, či pažeráka. Pokiaľ sa bolesť hrdla vyskytuje dlhodobo, či opakovane, je vhodné navštíviť lekára.

Ženské zápaly

  • Úloha ženskej intímnej hygieny pre vulvovaginálne zdravie

    Vonkajšia časť intímnych partií (vulva) chráni vnútorné ženské pohlavné orgány pred infekciami.1

    Sliznica v intímnej oblasti sa líši od kože na povrchu tela v:

    • hydratácii
    • priepustnosti
    • citlivosti na dotyk
    • vizuálne rozpoznateľnom podráždení
    • vyššej náchylnosti k lokálne aplikovaným látkam1

    Každodenné jemné čistenie intímnych partií odporúčané medzinárodnými smernicami je dôležitým aspektom ženskej hygieny podporujúce intímne zdravie. Ženy by mali byť povzbudzované, aby si starostlivo vybrali klinicky testovaný liek, ktorý poskytuje cielené antimikrobiálne a ďalšie zdravotné prínosy bez toho, aby negatívne ovplyvnil prirodzenú vulvovaginálnu mikroflóru.1

  • Ochrana pred infekciami

    Normálna vaginálna flóra, kyslé vaginálne pH a vaginálny výtok sú súčasti vrodených obranných mechanizmov intímnych partií, ktoré chránia pred vulvovaginálnymi infekciami. Niektoré druhy baktérií pomáhajú udržiavať kyslé pH a súťažia s vonkajšími patogénmi o priľnutie k vaginálnej sliznici.1 Je potrebné zdôrazniť význam vaginálnej kyseliny mliečnej, ktorá má priamy vplyv na vaginálne zdravie. Potláča rast nepriateľských baktérií spojených s bakteriálnou vaginózou a zohráva dôležitú úlohu v lokálnej imunitnej obranyschopnosti.1

  • Vulvovaginálne infekcie

    Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu narušiť prirodzenú mikroflóru a spôsobiť infekciu, ako napríklad:

    • imunitná nedostatočnosť
    • hormonálne zmeny
    • stres
    • použitie nevhodného prípravku na intímnu hygienu1

    Vulva je citlivá na dermatitídu a ďalšie dermatologické patológie, najmä pokiaľ je bariérová funkcia sliznice narušená faktormi, ktoré tvoria normálne vulválne prostredie, konkrétne vlhkosťou (moč, vaginálny výtok), enzýmami, trením a teplom.1

    Príznaky vulvovaginálnych porúch sú najmä svrbenie, bolesť a nepohodlie, zmeny farby a štruktúry kože a môžu mať významný vplyv na kvalitu života ženy.1 Rozsiahla štúdia potvrdila, že vaginálna mikroflóra, v ktorej dominujú laktobacily, zodpovedá zdravému vaginálnemu mikroprostrediu. Bakteriálna vaginóza je mikrobiálna nerovnováha, kedy sa znižuje množstvo laktobacilov a zvyšuje sa diverzita a prítomnosť ostatných anaeróbnych baktérií. Nerovnováha vaginálnej mikroflóry je trvalo spájaná so zvýšeným rizikom vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV), ľudského papilomavírusu (HPV), vírusu herpes simplex typu 2 (HSV-2) a infekcie Trichomonas vaginalis.1

Odkazy

  1. Chen Y, Bruning E, Rubino J, Eder SE. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: global hygiene practices and product usage. Women’s Health 2017;13(3): 58-67.

Kašeľ

  • Charakteristika kašľa

    Kašeľ je účelný obranný mechanizmus, ktorý udržuje priechodnosť dýchacích ciest. Nie je teda nie je ochorením, ale je obyčajným sprievodným javom rôznych ochorení alebo ich kombináciou. Je to najčastejší príznak chorôb respiračného traktu. Sliznica dýchacích ciest je pokrytá hlienom a riasinkami. Riasinky si môžeme predstaviť ako trávnik, ktorý vlnivým pohybom transportuje hlien a cudzie častice von z pľúc. Riedky hlien čistí a zvlhčuje vdychovaný vzduch, zachytí a obalí baktérie a drobné nečistoty, ako aj prach, ale aj častice cigaretového dymu. Tvorba riedkeho hlienu je teda prirodzená.

    Tvorba hustého hlienu je často vyvolaná infekciou a spôsobuje vlhký kašeľ. Zápal horných dýchacích ciest je často sprevádzaný opuchom a prekrvením dýchacej sliznice a dochádza k dráždeniu na suchý kašeľ, ktorý môže byť obťažujúci hlavne v noci. Vzhľadom k tomu, že pri suchom kašli nedochádza k čisteniu dýchacíh ciest, môžeme ho nazvať aj neúčelným kašľom.

  • Druhy kašľa

    Suchý, dráždivý

    Tento typ kašľa bez produkcie hlienu je spôsobený opuchom a prekrvením sliznice. Sprevádza väčšinou začiatok zápalu priedušiek (bronchitídy) a v priebehu niekoľkých dní prechádza do produktívneho vlhkého kašľa. Suchý dráždivý kašeľ je obťažujúci, vysiľujúci a obmedzuje aktivity pacienta. Nočné záchvaty kašľa môžu spôsobiť nespavosť a znížiť tak kvalitu života pacienta. Na útlm suchého dráždivého kašľa sa používajú lieky tlmiace kašeľ – antitusiká.

    Vlhký, produktívny s vykašliavaním hlienu

    Vlhký kašeľ sa objavuje v neskoršej fáze ochorenia dýchacích ciest, predovšetkým pri zápale priedušiek (bronchitíde). Odkašliavanie spôsobuje aj prítomnosť hlienu z horných dýchacích ciest v dôsledku zápalu nosohltana, zápalu dutín, alebo patologického zväčšenia nosohltanovej mandle (zvyčajne následkom chronických rinosinusitíd). Tu je nutné podporiť vykašliavanie vznikajúcich hlienov dostatočným príjmom tekutín a liekmi výhradne na vlhký kašeľ – mukolytikami.

Bolesť svalov

  • Charakteristika

    Bolesť svalov a šliach býva zvyčajne prejavom zápalu alebo zranenia postihnutého miesta. Vnímanie bolesti je veľmi subjektívne, a preto niektorí pacienti pociťujú pri pohybe len miernu bolesť zatiaľ čo iní veľmi silnú a to aj v kľudovej polohe. Intenzita bolesti záleží nielen na subjektívnom vnímaní, ale tiež na závažnosti príčiny. Tých môže byť niekoľko:

    • Sedavé zamestnanie
    • Nesprávne držanie tela
    • Jednostranná záťaž pri športe
    • Zranenie
    • Zápal