HEADWAY – NOVÁ MAPA V OBLASTI DUŠEVNÉHO ZDRAVIA
Záťaž stavov duševného zdravia celosvetovo narastá. Len v Európe postihujú rôzne formy duševných porúch ročne takmer 40 % celkovej populácie, čo vedie k predčasnej úmrtnosti a ovplyvňuje fungovanie a kvalitu života pacientov aj ich rodín.
Od vypuknutia pandémie COVID 19 v roku 2020 sa úzkosť a stres výrazne zvýšili, zatiaľ čo drvivá strata rodinných príslušníkov a strach z nákazy prispeli k hlbokému smútku a strachu v spoločnosti. Okrem toho, nevyhnutné blokovacie opatrenia a sociálna izolácia spôsobili dôležité sociálno-ekonomické dopady, ktoré vyvolali spoločnú úzkosť, keďže podniky bojujú o prežitie a jednotlivcom hrozí strata príjmu a zamestnania. Ako zdôraznil generálny riaditeľ WHO v máji 2020, vplyv pandémie COVID 19 na duševné zdravie obyvateľstva je skutočne mimoriadne znepokojujúci.
Implementácia politík v oblasti sociálneho, fyzického a duševného zdravia by preto mala byť prioritou pre európske systémy zdravotníctva, aby sa zlepšil prístup k celkovej kvalite starostlivosti. Na tento účel niektoré krajiny zaviedli nové politiky a legislatívu v tejto oblasti a mnohé robia pokrok v poskytovaní komunitných služieb duševného zdravia, hoci v rámci Európy stále existujú veľmi výrazné rozdiely.
Zdieľanie miestnych skúseností a osvedčených postupov v oblasti duševného zdravia je preto mimoriadne dôležité pre optimalizáciu rámca, diagnostiky, liečby a nevyhnutnej sociálnej integrácie všetkých pacientov.
V tomto kontexte Angelini Pharma aktivovala iniciatívu Headway v kontinuite av súlade s programami, aktivitami a plánmi Svetovej zdravotníckej organizácie a medzinárodných inštitúcií a organizácií.
Projekt sa začal v roku 2018 v spolupráci s uznávaným talianskym think tankom The European House – Ambrosetti a jeho cieľom je podporovať duševné zdravie vo všetkých oblastiach – v súlade s nedávnym prístupom „Zdravie vo všetkých politikách“ podporovaným Európskou úniou – stimulovaním diskusie. o sociálnych a zdravotných politikách na európskej aj miestnej úrovni, ktoré podporujú prijatie inovatívnych spôsobov diagnostiky, liečby a sociálnej obnovy. Konečným cieľom je posunúť súčasnú paradigmu manažmentu a liečby duševných porúch tak, aby sociálne a zdravotné systémy každej krajiny EÚ mohli zabezpečiť adekvátne a efektívne spôsoby liečby a starostlivosti a zároveň podporovať lepšiu kvalitu života. pre pacientov, ktorí podporujú legitímne sociálne začlenenie.
Dňa 9. októbra 2019 sa prvá 2-ročná cesta spoločnosti Headway zavŕšila fórom na vysokej úrovni, ktoré usporiadal Európsky parlament. Na podujatí sa okrem iných zúčastnili poslanci Európskeho parlamentu, európski multidisciplinárni odborníci a akademici, ekonómovia v oblasti zdravia a zástupcovia združení pacientov, aby prediskutovali a podelili sa o názory a záverečné odporúčania.
Po potrebe zvýšiť povedomie o duševnom zdraví v týchto ťažkých časoch zorganizovala Angelini Pharma – podporovaná Európskym domom – Ambrosetti – v októbri 2020 „Headway Mental Health Week“, týždeň podujatí, debát a svedectiev, počas ktorých odborníci na duševné zdravie , združenia pacientov a občania zvýšili povedomie o problematike duševného zdravia, aby prekonali stigmatizáciu, ktorá duševné choroby často sprevádza.
V roku 2021 je cieľom Headway pokračovať v práci na zdieľaní vedomostí a vedieť, ako predchádzať, diagnostikovať, zvládať a hľadať riešenia, ktoré znižujú záťaž duševných stavov nielen v zdravotníctve, ale aj na pracoviskách, školách a v spoločnosti. všeobecne. Za týmto účelom Európsky dom – Ambrosetti v spolupráci s Angelini Pharma vypracoval model analýzy výkonnosti európskych krajín v oblasti duševného zdravia („Index duševného zdravia Headway“) s osobitným zameraním na oblasti zdravia, spoločnosti, Škola a práca, uskutočnila 7. októbra inštitucionálne podujatie na prezentáciu „Indexu duševného zdravia Headway“ v Bruseli a reaktivovala 2 multidisciplinárne platformy v Taliansku a Španielsku, do ktorých sú zapojení odborníci na duševné zdravie z rôznych sektorov.
V roku 2022 bolo cieľom „Headway“ aktualizovať model analýzy (New „Headway – Mental Health Index“) integrujúci novú oblasť, ktorou je environmentálny kontext. Ten berie do úvahy tak environmentálny (napr. znečistenie, podnebie atď.), ako aj fyzický kontext (napr. prírodné katastrofy, bezpečnosť, kriminalitu atď.). Aktualizácia údajov zachytáva aj dopady pandémie COVID-19 na duševné zdravie, ale aj aktuálny kontext charakterizovaný krízou na Ukrajine. Posledné výsledky boli zdieľané na inštitucionálnom podujatí v Bruseli 28. septembra v Európskom parlamente.